top

18.04.2318 kwietnia br. miały miejsce warsztaty zorganizowane w ramach projektu OwnYourSECAP. Projekt realizuje m.in. cykl szkoleń przyczyniających się do wzmocnienia lokalnego potencjału i kompetencji w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu i adaptacji do nich, a także wspierających wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy gminami pionierskimi, doświadczonymi a replikatorami. Tym razem spotkanie było poświęcone zarządzaniu energią w gminach, a uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin projektowych Bydgoszczy i Sztumu (gminy pionierskie), Beska i Raciechowic (gminy doświadczone) oraz Siemiatycz, Zamościa i Żyrakowa (gminy replikatorzy).

Uczestnicy mieli okazję zaprezentować status swojej gminy w zakresie produkcji i zużywania energii, opowiedzieć jak wygląda kwestia zarządzania energią i zbierania danych oraz jakie ewentualne innowacyjne rozwiązania wdrażają. W ramach części interaktywnej skupiono się nawskazaniu i uszeregowaniu głównych trudności i przeszkód w zakresie zrównoważonego zarządzania energią w gminie, a także tych związanych z codzienną pracą zarządcy energii. Głównymi problemami okazały się być: trudności z pozyskiwaniem danych, brak kompleksowego zarządzania energią elektryczną i cieplną, brak stałości w monitorowaniu danych, czy też często brak wykwalifikowanej osoby, która mogła by pełnić rolę energetyka gminnego

18.04.23 2Dodatkowo gminy miały okazję wysłuchać wystąpienia poświęconego metodyce Design Thinking. Jest to myślenie projektowe, które może być wykorzystywane do skuteczne rozwiązywanie wszelkich wyzwań i trudności, które pojawiają się w gminie. Jest to metoda służąca projektowaniu usług, produktów i doświadczeń bazująca na potrzebach użytkowników, a nie tylko twórców. Metoda ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dokładne rozpoznanie potrzeb ludzi. Miasta i samorządy są więc miejscami, w których może być ona wykorzystana, szczególnie podczas planowania działań wymagających wszechstronnej perspektywy, takich jak działań na rzecz ochrony klimatu.

Więcej o projekcie znajduje się na stronie: http://ownyoursecap.pnec.org.pl/

 

28.05.24 lifeProjekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego na rzecz środowiska i klimatu LIFE+ w ramach umowy grantu nr 101077109. Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszego artykułu spoczywa na jej autorach i niekoniecznie odzwierciedla opinie Unii Europejskiej.