Podczas spotkania przedstawiono główne cele projektu, a także omówiono jego metodologię oraz nowe podejście projektowe, pozwalające na wymianę doświadczeń pomiędzy wszystkimi gminami biorącymi udział w projekcie, czerpanie wiedzy od siebie nawzajem i udzielanie wzajemnego wsparcia.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
18 kwietnia br. miały miejsce warsztaty zorganizowane w ramach projektu OwnYourSECAP. Projekt realizuje m.in. cykl szkoleń przyczyniających się do wzmocnienia lokalnego potencjału i kompetencji w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu i adaptacji do nich, a także wspierających wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy gminami pionierskimi, doświadczonymi a replikatorami. Tym razem spotkanie było poświęcone zarządzaniu energią w gminach, a uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin projektowych Bydgoszczy i Sztumu (gminy pionierskie), Beska i Raciechowic (gminy doświadczone) oraz Siemiatycz, Zamościa i Żyrakowa (gminy replikatorzy).
Drugie spotkanie projektowe w ramach projektu OwnYourSECAP odbyło się w Wiedniu w Austrii w dniach 25 i 26 kwietnia 2023 roku.
Pierwszego dnia partnerzy projektu przedstawili prezentacje na temat postępów w realizacji poszczególnych zadań w projektu. Omówiono każdy z pakietów roboczych oraz kolejne kroki i działania, które należy podjąć w najbliższych miesiącach. Podczas, gdy partnerzy dyskutowali o bieżących i przyszłych działaniach, przedstawiciele gmin projektowych odwiedzili miejsca stanowiące ciekawy przykład działań realizowanych przez miasto na rzecz transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Towarzyszył im architekt i wykładowca Uniwersytetu Wiedeńskiego, który szczegółowo omawiał wybrane miejsca. Między innymi na przykładzie kilku budynków przy ulicy Geblergasse pokazał on potencjał nieodnowionych budynków, zarówno z perspektywy energetycznej, jak i społecznej. Następnie grupa odwiedziła tak zwany Smartblock Geblergasse (projekt, który otrzymał nagrodę państwową w dziedzinie architektury i zrównoważonego rozwoju), aby zademonstrować, w jaki sposób można wykorzystać potencjał istniejących budynków, w których w trakcie kompleksowej renowacji mieszkania zostały rozbudowane i całkowicie odnowione. Reprezentanci gmin zobaczyli także tzw. Seestadt Aspern w Wiedniu, jeden z największych projektów urbanistycznych w Europie, posiadający liczne przykłady ochrony i adaptacji do zmian klimatu w nowych obszarach zabudowy na niewielkiej przestrzeni.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
Blisko 70 przedstawicieli miast i gmin spotkało się w dniach 11 i 12 maja br. w Jadwisinie podczas seminarium pn. „Zrównoważony rozwój miast i gmin w drodze do neutralności klimatycznej”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ekspertów, m.in. z NFOŚiGW, Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu IOŚ czy Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej oraz uczestników debaty dotyczącej sukcesów i barier w procesie transformacji energetycznej miast i gmin, a także wziąć udział w sesjach dobrych praktyk, przeprowadzonych w małych grupach.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
Ponad 30 przedstawicieli miast i gmin uczestniczyło w warsztatach zorganizowanych w dniach 24 i 26 października przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” wspólnie z Fundacją Frank Bold. Spotkanie było poświęcone społecznościom energetycznym i możliwościom ich funkcjonowania w miastach i gminach w świetle zaktualizowanych niedawno polskich przepisów. Wydarzenie było złożone z dwóch części: wykładu online wprowadzającego uczestników w tematykę społeczności energetycznych (24.10.2023) oraz spotkania stacjonarnego w formule warsztatowej w Krakowie (26.10.2023).
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
W dniu 29 listopada 2023 r. w Krakowie Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zorganizowało ponownie warsztaty poświęcone adaptacji miast i gmin do zmiany klimatu. Tym razem w wydarzeniu wzięli udział małopolscy doradcy ds. klimatu i środowiska.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
Warsztaty dot. "skutecznej komunikacji i partycypacji społecznej w działaniach dla klimatu metodą Design Thinking " odbyły się zdalnie w odpowiedzi na potrzebę realizacji innowacyjnych działań na rzecz klimatu. Podczas warsztatów wykorzystano metodę Design Thinking (Myślenie Projektowe), aby przekazać uczestnikom niezbędne umiejętności i narzędzia do prowadzenia lokalnych inicjatyw klimatycznych. Wydarzenie zostało przeprowadzone we współpracy z Fundacją Warsztat Innowacji Społecznych.
Czwarte spotkanie partnerów projektu OwnYourSECAP oraz drugie międzynarodowe warsztaty „peer to peer” odbyły się w dniach 17 i 18 kwietnia 2024 roku w Pradze w Czechach. Pierwszy dzień rozpoczął się od wspólnego przywitania wszystkich uczestników – zarówno partnerów projektu z 11 europejskich organizacji, a także przedstawicieli miast z różnych krajów. Z Polski w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Bydgoszczy i Sztumu (gminy pionierskie) oraz Beska i Raciechowic (gminy doświadczone).
Blisko 70 przedstawicieli miast i gmin spotkało się w dniach 13 i 14 czerwca br. w Jadwisinie podczas seminarium pn. „Miasta i gminy w drodze do neutralności klimatycznej”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, które w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia swojej działalności. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ekspertów, m.in. z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Fundacji Frank Bold, CoopTech Hub, NFOŚiGW czy Sieci Ekspertów Team Europe Direct przy Komisji Europejskiej w Polsce oraz uczestników debaty dotyczącej przyspieszenia procesu transformacji energetycznej na szczeblu lokalnym, a także wziąć udział w sesjach dobrych praktyk w małych grupach.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.
10 grudnia 2024 r. około 60 osób, w tym ponad 20 przedstawicieli polskich samorządów, uczestniczyło w wydarzeniu online pt. „Planowanie, wdrażanie i monitoring działań na rzecz efektywności energetycznej budynków publicznych. Wyzwania, możliwości i rozwiązania dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej”. Spotkanie to skupiło się na wyzwaniach związanych ze skuteczną renowacją budynków użyteczności publicznej.
Aby zapoznać się z prezentacjami z niniejszego wydarzenia, zapraszamy na stronę PNEC.